201412.10
0

Adwokat to zawód który wykonywany jest w Polsce na podstawie ustawy z dnia 26 maja 1982r. Określa ona ściśle to czym się zajmuje i jakie powinien posiadać kwalifikacje zawodowe adwokat.
Generalnie praca adwokatów skupia się wokół bronienia (reprezentowania) swoich klientów na podstawie różnego rodzaju aktów prawnych podczas procesów sądowych. Pomoc może się jednak ograniczyć jedynie do udzielenia rady na konkretne zagadnienie lub sporządzenie konkretnej opinii prawnej.

Kiedy najczęściej korzystamy z porad adwokatów?

Zdecydowana większość społeczeństwa nie ma za dużo wspólnego z organami sprawiedliwości. Jak naród odstajemy znacznie od średniej europejskiej w ilości zakładanych spraw (chociażby cywilnych), gdyż panuje powszechna opinia, że spraw sądowych najlepiej jest unikać. Polacy szukają sprawiedliwości przeważnie w sprawach o odszkodowania bądź procesach rozwodowych. Rzadko natomiast wytaczamy procesy ‘o zniesławienie’ lub chociażby instytucjom publicznym. Ostatnimi czas pojawia się coraz więcej spraw w procesach przeciwko bankom, gdzie najczęściej kredytobiorcy dochodzą swoich praw przy zakładaniu spraw o oszustwo.

Ale nie zmienia to faktu iż mimo ułatwionego dostępu do usług prawniczych oraz coraz lepszemu wykształceniu polskich adwokatów, występowanie przed organami sprawiedliwości nie należy do łatwych.

Dlatego dość popularne jest ograniczenie się jedynie do porad prawnych, które w swoich usługach mają niemal wszystkie kancelarie adwokackie. O czym powinniśmy pamiętać aby z porady adwokackiej skorzystać jak najpełniej?

  • dokładnie przedstaw przedmiot sprawy – fałszywa jest opinia iż dobry adwokat, zrozumie Twój problem już po przekroczeniu progu kancelarii. Im dokładniej zostanie przedstawiona sprawa, tym większe szanse na skonkretyzowanie porady co zminimalizuje ryzyko nowych wizyt – rzecz jasna kolejno płatnych,
  • na spotkanie przyjdź przygotowany – adwokaci posiłkują się w swojej pracy różnego typu dokumentami. Jeśli posiadasz nawet niekompletną dokumentację która dotyczyć będzie Twojej sprawy, weź ją na spotkanie!
  • niczego nie ukrywaj – zatajanie wątków, przemilczanie faktów lub skrytość w kontakcie nie ułatwią pracy adwokatowi. Zawsze należy przyjść na spotkanie z przekonaniem, iż adwokat to Twój dobry partner, który Cię nie zawiedzie i sprawdzi się jako Twój reprezentant przed wymiarem sprawiedliwości.

Kancelarie adwokackie bardzo różnie podchodzą do porad pranych. Z reguły stosuje się zasadę iż jedno spotkanie z adwokatem równa się jedna zapłata. Dlatego warto przed samą wizytą upewnić się ile i za co zapłacimy, aby później uniknąć ewentualnych rozczarowań.

Adwokaci i ich zadania podczas procesów sądowych

W Polsce sądy rozstrzygają bardzo różne sprawy. Jednak z usług adwokatów korzystamy najczęściej podczas:

  • spraw rozwodowych – obecność adwokata przy tego typu sprawie jest wręcz konieczna gdy istnieje faktyczny spór między małżonkami. Podział majątku, opieka nad dziećmi lub zwyczajne orzeczenie o winie, to najczęstsze przykłady rozstrzygnięć sądowych. W takich przypadkach adwokat musi umiejętnie kierować naszą obroną podczas procesu sądowego.
  • w rozprawach z zakresu prawa pracy – tutaj adwokaci mają ostatnimi czasy wyjątkowo dużo pracy. Skarżą się wzajemnie wszystkie strony: pracownicy, pracodawcy, instytucje kontrolujące itp. Zdarzają się adwokaci którzy zajmują się tylko rozprawami z zakresu prawa pracy.
  • procesów odszkodowawczych – jeśli dochodzimy sprawiedliwości zadośćuczynienia z jakiegokolwiek tytułu, to obecność adwokata przy tego typu sprawach jest wręcz niezbędna. Zdarza się mianowicie wtedy, że oskarżamy konkretną instytucję jak szpital czy firmę ubezpieczeniową. W takich przypadkach dobrym adwokatem będzie ten kto nie tylko wygra sprawę, ale wywalczy również jak najwyższe odszkodowanie z tytułu poniesionych przez nas strat.

Oczywiście sądy rozstrzygają także i w innych sprawach, gdzie obecność adwokata możemy uznać za sporadyczną. Tak jest, gdy stajemy przed wymiarem sprawiedliwości po chociażby odmówieniu przyjęcia mandatu, który nakłada na nas np. policja.

Dobra obrona adwokacka kluczem do wygrania sprawy

Koszty przeprowadzenia sprawy z kancelaria adwokacką z Kostrzyna nad Odrą ustala się indywidualnie bardzo często na zasadach negocjacji. Uściślając jednak w środowisku adwokackim panuje niepisana zasada iż górna granica konkretnej usługi nie powinna przekroczyć jej sześciokrotnej wartości minimalnej.

Jak jednak zostało wspomniane jest to założenie niepisane, i nie zawsze praktykowane. Dlatego przed każdym dokonaniem pełnomocnictwa, należy ustalić z adwokatem, całościową wycenę sprawy.

Każdego adwokata, jego wiarygodność, można sprawdzić na stronie okręgowej rady adwokackiej. Pozwoli to Państwu wyeliminować ryzyko powierzenia swojej sprawy oszustowi, który podszywając się pod funkcję adwokata, będzie chciał reprezentować Państwa interesy przed wymiarem sprawiedliwości.